Kategoriler
Almanya Hayat

Yollar Kuru

Kar yağışlı geçen günler, -10’larda seyreden soğuklar bitti. Uzun süre yerde kalan kar, havanın birden +10’lu derecelere çıkmasıyla hızlıca eridi. Aradan 1-2 gün geçti. Her yer kuru. İyi su atık sisteminden midir, mühendislik harikası yollarından mıdır, yoksa basit bir rüzgar etkisi midir bilmiyorum. Yollar kuru. Yağmur yağdıktan bir süre sonra da böyle oluyor. Yağış bittikten sonra birkaç saat beklersem Astro’yu yürüyüşe çıkardığımda çamura bulanmıyor. Harika ya.

Düşünsene kaldırımda yürüyorsun. Önceki yağıştan kalma su birikintisi yok. Adımını atarken düşünmüyorsun, “ulan şu parke kırık mıdır acaba, şimdi basarsam su sıçratır mıyım,” diye. Bu olay bana çok yabancı. Ben yağışlı mevsimlerde yolda bunun stresiyle yürürdüm. Etrafta inşaat çok, toprak da var, toz da oluyor. Yağış olduğunda çamura da bulanıyoruz. Ama onun dışında su birikintisini garajın asimetrik yollarında ya da inşaatın kaldırım çıkıntılarında ancak buluyoruz. Bade ancak oralarda Peppa gibi çamurda zıplayabiliyor. İnsan hayret ediyor.

Almanya’ya gelmeden önce “burda ayakkabınız kolay kolay tozlanmıyor, kirlenmiyor,” diye bir yorum okumuştum. Bence bu kadarı biraz abartı. Ama kent planlamasının kaliteli olduğunu hissedebiliyorum. Haberlerde bile bu tarz şeylerden bahsedebiliyorlar. Berliner Zeitung’da ana sayfadaki bir haberde, şehrin atık su sisteminin hızlı eriyen kar sularını kaldırıp kaldıramayacağı tartışılıyordu. Ben bu haberi okurken yollar güzelce kurudu. Yollar kuru ya. Var mı böyle bir şey?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: