Kategoriler
Hayat

Ustura

Usturayla tıraş olmaya başladım. 10 Euro’ya bir ustura aldım, yanında da 101 tane jilet geldi. Kullanamam, jileti çıkarıp yenisini takarken zorlanırım diye düşünüyordum ama o kadar da zor olmadı. Bazen o kadar küçük şeyler yüzünden eyleme geçemiyoruz ki, ilk adımı attıktan sonra geriye bakınca eylemsizliğimiz saçma geliyor.

Pan’ın Labirenti’ni izlediğimden beri usturayla tıraş olmak istiyordum. Uzun zamandır Gillette tarzı üçlü tıraş bıçakları ya da tıraş makineleri kullandım. Tıraş bıçaklarında maliyet hesabı yapmam gerekiyordu; yani tek kartuşu en az 5-6 kez kullanıyordum. Birden çok jilet içerdiği için temizlemesi zor oluyordu. Tıraş makinesi de yeterli pürüzsüzlüğü sağlamıyordu. Evde sıkışmışlığın verdiği gazla ben de usturaya salayım dedim.

Vidal’in tıraş sahnesi (Pan’ın Labirenti / 2006)

Usturayla kullanılan jilet tabii biraz daha tehlikeli. Gillette ürünlerindeki gibi kaygan bir tabakaya ve plastik korumalara sahip değil. Jilet kesince fena kesiyor. Zaiyatı tıraş başına 2-3 küçük kesiğe indirebildim. 🙂 Ha bu arada Alman ürünü usturanın yanında verdikleri jiletler de Türk malı Derby marka!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: