Kategoriler
Dizi

The Twilight Zone

Yok, bu bildiğiniz Twilight değil. Bu, benim çocukluğumun favori dizisi. 90’lı yıllarda TRT’de yayınlanırdı ve ben ancak denk geldikçe izleyebilirdim. Daha küçücükken senaryonun derinliğine ve fikrin güzelliğine aşık olmuştum. Belki bugün gördüğüm kurgu dolu rüyalarımın sebebi bu dizi bile olabilir. Dizinin çok fazla sayıda bölümü olduğunu ve bitirildiğini biliyordum ancak bugüne dek izleyebileceğim bir kaynak bulamamıştım. Dizimag’da ekli olmasına rağmen ne yazık ki bölümler mevcut değil. Şimdi biraz reklam yapmış gibi olacağım ama Türkiye’de olduğum için kullanamadığım Hulu adlı ABD kaynaklı hizmeti kullanabilmenin bir yolunu buldum. O da Hola. 🙂 Çok basit bir şekilde internet tarayıcınıza eklenti olarak yüklüyorsunuz ve eklentide kayıtlı olan siteleri “unblock” ederek görüntüleyebiliyorsunuz. Bir gün Facebook, Twitter vs. kapatılırsa yine bu hizmetle oldukça hızlı bir şekilde siteleri görüntüleyebilirsiniz. Proxyler gibi yavaş, garanti olmayan ve reklam dolu bir hizmet de sunmuyor üstelik.

Diziye dönelim. Yayınlanmış ilk bölümünü (Where is Everybody?) az önce izledim. İzlemeden önce küçük de olsa bir şüphe yaşamadım desem yalan olur. Çocukken izlediğim ya da tecrübe ettiğim çoğu şeyin tadı büyüyünce aynı gelmiyor çünkü. “Küçükken gözümde çok mu büyütmüştüm acaba?” diye düşündüm AMA BÜYÜTMEMİŞİM. Hala ilk izlediğim günlerki gibi güzel. Fikir yine beni öyle büyülememiş olmasa da gülümsetti. Bunu da senaristin dizideki tecrübesizliğine veriyorum, hem her beğenilen dizide kötü bölümler de olabilir. Adım gibi biliyorum ki insanın bakış açısını değiştirmeye zorlayan fikirlerle dolu bölümleri de mevcut. Sizi hiç beklemediğiniz bir yerden yakalıyor.

1959 yapımı olmasına rağmen çekim kalitesi de beklediğimden çok çok iyiydi. Şimdilik siyah beyaz ama ilerde renkli bölümleri de geliyor, biliyorum. Daha ilk bölümden aya göz kırpmaları çok hoş olmuş. Aya ilk ayak basıştan 10 yıl önce bir televizyon dizisinde bundan bahsediyor oluşları çok hoş. Düşünsenize bugün yayınlanan bir televizyon dizisinde şu an size imkansız görünen bir şeyden bahsedilse ve bundan 10 yıl sonra bu imkansız olmaktan çıkıp gerçek olsa? Ne hissederdiniz?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: