Kategoriler
Kariyer

Shopify

Nisan itibariyle iş değiştirdim. Berlin’in güzel ofisli Delivery Hero’sundan ayrıldım, artık Kanada merkezli ve tamamen ofissiz çalışan Shopify için Berlin’den çalışıyorum. Delivery Hero’yu bırakmamın ve Shopify’i seçmemin arkasında yatan onlarca sebep var. Fakat beni henüz ilk seferde bu adımı atmaya zorlayan çok belirgin bir şey var: Şirketler çalışanlarını kaybetmemek için yeterli yatırımı yapmıyor ve kaynaklarının yönünü yeni işe alım için kullanıyorlar. Yani yeni çalışanlar her zaman için eski çalışanlardan daha fazla para kazanıyor. Bu durum pozisyon konusunda da böyle. Şirket içi terfi almak, aynı şirkete bir üst pozisyonda girmekten daha zor. Bu durum Delivery Hero ile sınırlı değil ve gördüğüm kadarıyla tüm endüstriye sirayet eden bir süreç. Bu yüzden de daha yüksek maaş ve daha yüksek pozisyon için en kolay yöntem iş değiştirmek.

Ben de bu yüzden Delivery Hero’da alamadığım terfi sonrası ilk defa iş bakmaya başladım. Birden çok teklif aldım ama maaş/pozisyon olarak daha yüksek olsa da hiçbiri beni tatmin etmedi. Yaklaşık 4 aylık bir arayışın sonunda Shopify ile anlaştım. Tekliflerini şirket kültürü ve finansal açıdan tatmin olarak kabul etmiştim, fakat çalışmaya başlayınca içerde hoşuma giden çok daha fazla şey olduğunu gördüm. Developer Experience açısından bakınca hayatımda ilk defa gerçek bir teknoloji şirketinde çalıştığımı hissediyorum. Şirket kültürünün mühendislik etrafında şekillenmiş olması, staff+ engineer sayısının fazlalığı, internal development tooling’in hiç görmediğim kadar gelişmiş olması sayabileceğim onca şeyden sadece birkaçı.

Şu sıralar mutlu mesut çalışıyor ve Ruby on Rails öğreniyorum. Yıllarca kullandığım Laravel’in esinlendiği orijinal framework’te çalışmak heyecan verici.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: