Kategoriler
Almanya Hayat

Pazar

Pazar günlerini seviyorum. Almanya’ya taşındıktan sonra daha çok sevmeye başladım. Çünkü her yer kapalı. Markete gidemiyorsun mesela ve bence bu çok güzel bir şey. Alışveriş yapacaksan cumartesi gününden halledeceksin. Ama sonraki gün kafan rahat. Bir yere yetişmen gerekmiyor. Her ne kadar pazar günleri bütün Berlin dışarı aksa da gününü evde aylak aylak geçirebiliyorsun. Burdan Aylak Adam’a da selam olsun…

İlk defa 2011’de Lyon’a bir pazar günü inince tanışmıştım Avrupa’nın pazar günüyle. Nükleer savaş olmuş ya da şehir zombi istilasına uğramış gibiydi. Sokaklar bomboş, her yer kapalı. Berlin’in pazarına göre daha değişikti. Fakat konsept aynı: Pazar günü dinlenirsin. Bence tek pazar da yetmez, hafta ortasına da böyle bir gün lazım.

Pazar günleri Berlin’de aynı zamanda sessiz gün. Tıpkı diğer günlerde akşam 22 ile sabah 6 arasındaki sessiz uygulama gibi. Ama bizim evin ses yalıtımı iyi. Matkap hariç ses pek duyulmuyor. O yüzden o sessizlik bize pek geçmiyor. İçerde çamaşır makinesi ve kurutma makinesi çalışıyor. Bade şu an uyuyor ama uyanık olduğunda sessiz bir gün geçirmek zaten pek mümkün de değil. Uyansın, biz de dışarı çıkacağız. Eski kıyafetleri bağışlamak için yürüyeceğiz. Aylak pazar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: