Kategoriler
Kitap

Okuduğum Kitaplarla 2020

2019’da kendime 50 kitap gibi yüksek bir hedef koymuştum. Bade’nin doğmasıyla beraber ayyuka çıktı ki, o iş o kadar kolay olmuyor. Ben de 2020 için hedefimi 16’ya indirdim. Pandemi sağ olsun üzerimize ekstra bir ruhsal yük bindi. Hedefi düşük tutmak iyi olmuş. 2020’de aynı 2019’daki gibi 11 kitap okudum. Fakat 2019’daki kitap hedefimi tutturma oranım %22 iken, 2020’de %68’in üzerinde gerçekleşti.

2020 için aşağıda listelediğim kitaplar arasında henüz alıntılarını WholeReads hesabıma aktarabildiğim bir kitap yok. Biraz fiziksel kitap ama daha da çok sesli kitap okudum. Audible hesabımdaki alıntıları otomatik olarak yazıya dökebileceğim bir proje üzerine düşünüyorum. Başarabilirsem, aktarmak çok daha kolay olacak.

Onun dışında 2012’den beri okuduğum tüm kitapları, alıntılarıyla beraber görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz: https://wholereads.com/ekin/kitaplar

 1. Talking to Strangers: What We Should Know About the People We Don’t Know – Malcolm Gladwell
 2. Soft Skills: The Software Developer’s Life Manual – John Sonmez
 3. The Two Towers – J. R. R. Tolkien
 4. Doppler – Erlend Loe
 5. What You Do Is Who You Are: How to Create Your Business Culture – Ben Horowitz
 6. Bir Kuzey Macerası – Jack London
 7. How Will You Measure Your Life? – Clayton M. Christensen, James Allworth, Karen Dillon
 8. Uyku – Haruki Murakami
 9. Terraform: Up & Running: Writing Infrastructure as Code – Yevgeniy Brikman
 10. Why We Sleep: The New Science of Sleep and Dreams – Matthew Walker
 11. Rework – Jason Fried, David Heinemeier Hansson

Rework’ü ikinci kez okudum. Çok güzel ve zamana meydan okuyabilen bir kitap! Jack London ve Haruki Murakami aşkım devam ediyor. Clayton Christensen ve Malcolm Gladwell her zamanki gibi ilgi uyandırıcı. Ben Horowitz’in kitabı benim için hayal kırıklığıydı; belki de ilk kitabıyla benim için çıtayı çok yükseğe çıkardığı içindir. Bu yılın benim için en büyük kazanımı ise Why We Sleep oldu: Daniel Kahneman’ın Thinking: Fast and Slow‘undan sonra ilk defa bu kadar dolu dolu bir kitap okudum diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: