Kategoriler
Almanya Hayat

Loto

Geçtiğimiz gün Almanya’da ilk defa loto oynadık. Hatta merak edip iki tane de kazı-kazan kartı aldık. Tüm bunlar online oluyor bu arada. Türkiye’ye kıyasla burdaki şans sistemine bir tık daha fazla güveniyorum. Arada bu tarz oyunları oynamak hoşuma gidiyordu; ama Türkiye’de sistemin sağlıklı işlediğini düşünmeyi bırakalı çok oldu. Ben de oynamayı bıraktım.

Loto tarzı oyunlarda büyük ikramiye şansı çok düşük. Az önce 6/49 lotoya baktım, bu cumartesi günkü çekiliş için oranı 140 milyonda 1 olarak veriyor. Gerçi ödül de ona göre yüksek: 11 milyon Euro. Nerdeyse 100 milyon lira yapıyor. Bu tarz ikramiyeyi haftada iki veriyorlar ve tek oyun da bu değil.

Dışardan turist olarak gelip oynamak mümkün mü hep merak etmiştim. Benim burda loto oynamam ancak ve ancak Berlin’de adres göstermem ve banka hesabım ile kimlik doğrulaması yapmamla mümkün oldu. Ayda 1000 Euro’nun üstünde oynatmıyor, sana da günlük ve haftalık olarak daha düşük limitler belirleme imkanı sunuyor. Tabii kasa hep kazanır; fakat işi bağımlılığa sürükletmemek için küçük bir limit koymaları da hoş olmuş. 1000 Euro şu anda Almanya’daki aylık net asgari ücretin altında bir miktar. Yani istesen de tüm maaşı yatıramıyorsun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: