Kategoriler
Kitap

Kuşkucu Somon

“Ertesi sabah, hava öyle bozuktu ki, adını bile hak etmiyordu, bu yüzden Dirk ona hava durumu yerine Stanley demeye karar verdi.

Stanley bir sağanak değildi. Soluduğumuz havayı temizlemek için şöyle iyi bir sağanağın sakıncası yoktur. Stanley temizlenmesi için iyi bir sağanağa ihtiyaç duyulan türden bir şeydi. Stanley kasvetli ve sıkıntılı, kapalı ve bunaltıcıydı, tıpkı metroda sizi sıkıştıran şişman ve terli biri gibi. Stanley yağmıyordu, ama üstünüze sık sık damlalar serpiştiriyordu.”

Kuşkucu Somon, işte bunun gibi zeka ürünü yüzlerce alışılmadık yazına imza atan Douglas Adams’ın, ne yazık ki ölümünden sonra bilgisayarındaki yazıların toplanmasıyla oluşturulmuş bir kitap. Ben Douglas Adams’ı, diğer bütün hayranlık verici insanlar gibi, mesela Kazım Koyuncu gibi, o öldükten çok sonra tanıdım. Dünyaya daha fazla verebileceği bir şey kalmadığı bir zamanda tanışmak ne kadar acı. Yazabileceği her şeyi yazmış, konuşabileceği her şeyi konuşmuş ve ansızın, daha yapacağı çok şey varken hayatını kaybetmiş.

Kitap her ne kadar diğer otostopçu kitapları gibi akıcı olmasa da – ki bunun nedeni kitabın sadece bir hikayeyi değil, DNA’nın onlarca farklı türde yazısını barındırıyor olması – Douglas Adams’ın bir nevi vedasına tanık oluyoruz. Kuşkucu Somon, aslında kendisinin bir Dirk Gently romanı olarak başlayıp sonradan tıkanması ve tam 10 yıl sonra bunu bir otostopçu kitabına dönüştürmeyi istemesi ama bunu başaramadan ölmesi sonucunda geride bıraktığı 100’ü aşkın sayfaya sahip bir öykü. Bu öykünün yanında barındırdığı yazılarla beraber yaklaşık 450 sayfalık bir kitap.

Yazacak çok bir şey yok aslında. Dostu Richard Dawkins’in de arkasından söylediği gibi:

“Bu yazı, ölmüş birinin arkasından yazılan bir biyografi değil; o tür yazılar için çok zaman olacak. Bir övgü yazısı değil, parlak bir yaşamın, üzerinde düşünülmüş bir değerlendirmesi değil, bir methiye değil. Bu acılı bir ağlayış, dengeli olamayacak, üzerinde dikkatle düşünülemeyecek kadar erken yazılmış bir yazı. Douglas, sen ölmüş olamazsın.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: