Kategoriler
Almanya Hayat

İnternet

Vodafone’dan kurtulduk. Arkadaş o neydi öyle ya. Ortalamaya vurunca 40-50 ms pingler, 1 mbps’yi geçmeyen upload hızları. Güya 1 gbps download ile 50 mbps upload hızı alacaktık. Şimdi Telekom ile direkt fiber bağlantı geldi. 500 mbps download, 100 mbps upload. Ping de 3-5 ms. Mis gibi. Vodafone bazen bahsettiği download hızlarına yaklaşıyordu. Ama upload ve ping hususunda çağ atladık. Zaten onlar olmayınca download’un da bir anlamı kalmıyor.

Neyse bugün Telekom’dan bir tekniker geldi. Vodafone’u bağlatırken kimse gelmemişti. Modemi yollamışlardı, ben evde kurmuş ve internete kavuşmuştum. Fakat Telekom’un fiber bağlantısı için kablo çekmesi gerekiyormuş. Adam orta yaşlı bir Almandı. Bir nebze İngilizce biliyordu neyse ki, anlaştık. İçerde bağlantıları hallederken “Hausmeister’a haber verdiniz mi?” diye sordu. İçimden bir hassiktir çektim, “yoo?” dedim ama bir yandan da ne yapacağımı düşünüyorum. Adamı da aldım sitenin yönetim ofisine gittik. Ordaki kadın da hiç İngilizce bilmiyordu ama bir şekilde anlaştık da kadın bizi aldı, teknikerin işini halledeceği odaya götürdü.

Götürdü ama ne götürmek. 500 dairelik bir site burası. Bodrumlarda geziyoruz ama labirent gibi yer mübarek. Oraya giriyoruz, yok. Buraya giriyoruz, yok. Bir yandan da Almanca konuşuyorlar. Sanırım kadın “önceden haber verilmez mi” gibi bir şey söyledi adama. Haklı. Ama o kadar araştırmama rağmen aşağıda bir yerlere gideceğimizi bilmiyordum. Beşinci denememizde bulduk da bağlantı yapıldı. Ayda 60 Euro’ya cillop gibi internet. Nihayet.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: