Hedefler 2021

Son güncelleme: 27 Şubat 2021

Geçen yılki az ve öz hedef belirleme bir noktaya kadar işe yaramış görünüyor. Pandemi sebebiyle birçok hedefim sekteye uğradı; fakat hedef sayım az olduğu için bazılarına odaklanıp onları yukarı çekebildim. Bu yıl da benzer bir yöntem izleyeceğim. Hatta toplamda yine 5 hedef belirleyecek olsam da, bunları 3 kategori altında değerlendireceğim.

Yıllardır sürdürdüğüm Koşu ve Kilo hedeflerimi bu yıl için değiştiriyorum. Fiziksel sağlığımın yüksek olduğunu söyleyemem; ancak pandeminin devam etmesi ve Almanya’da yaşamaya çalışıyor olmamız, beni ruh sağlığıma dikkat etmem gerektiği yönünde düşündürdü.

Öte yandan Kitap ve Yazı hedeflerimi koruyacağım. Bu iki hedefimi, daha uzun sürede gerçekleştirebileceğim (yıllık olmayan) bir hedefim için aynı kategoride düşüneceğim: Kitap yazmak.

Son olarak da geçen yıldan kalma bir hedefim daha var: Şirketimden para kazanmak. Bu yıl bu hedefim için çokça zaman ayırabileceğimi sanmıyorum; fakat hedefi gerçekleştirebilmek için bir şansım olduğunu düşünüyorum.

Akıl sağlığı ve Almanya

Almanca A1 sertifikası al

İngilizce ve Türkçe bilince Berlin’de yaşamak pek de zor değil. Fakat yine de yerel dili bilmemek bir stres sebebi. Almanca bilmemek, istediğim zaman istediğim şeyleri yapabilmem için bir engel. A1 seviyesinin pek zor olmadığını, bir kurun 3 ya da 6 ay içerisinde tamamlanabileceğini biliyorum. Hedefimin A1 olmasının sebebi yola çıkmak. Sonrası gelir, biliyorum.

Henüz tamamlanmadı.

Almanya ehliyeti al

Almanya’da 1 yıldan fazladır yaşamama rağmen hala ehliyet işlemlerini tamamlamadım. Bizim gibi gezmeyi çok seven bir aile için arabanın olmaması büyük eksiklik. Arabamız olduğunda kendimi özgür hissediyorum.

Henüz tamamlanmadı.

Pia’nın da dediği gibi: “Oku”

16 kitap oku

Non-fiction kitaplara ağırlıklı olarak teknik kitaplar da eklemeyi düşündüğüm için ve pandemi, asosyal hayat ve yurtdışında desteksiz çocuk büyütmeye çalıştığımız için hedefimi geçen yıl ile aynı tuttum.

12 / 16

Çetele: https://wholereads.com/ekin/kitaplar

50 yazı yaz

Sayı fazla görünebilir. Ancak bu yıl Substack üzerinde gerçekleştireceğim bir planım var. Bu planı uyguladığımda zaten 50’yi geçiyorum. Buna ek olarak da, okuduğum teknik kitaplar üzerine dev.to üzerinde yayınlamayı düşündüğüm yazılar olacak. Substack projemin tutması durumunda gelecek Türkçe çeviriler ve bloguma yazacaım yazıları da düşünürsek bu yılın epey verimli geçmesini bekliyorum.

43 / 50

 1. Geriatri
 2. Öz (Essentialism)
 3. Bisiklet
 4. 5000
 5. Kölsch
 6. Sol
 7. Ofis
 8. Banyo
 9. Baharat
 10. Sıkma
 11. Okuduğum Kitaplarla 2019
 12. Okuduğum Kitaplarla 2020
 13. 2020’de neler yaptım?
 14. Ayrılmak
 15. Yerden Isıtma
 16. Sustainable Productivity: Fear of Missing Out
 17. 8 Saat
 18. Heyecan
 19. Yüz yıkamak
 20. Sustainable Productivity: Priorities
 21. Kadınlar Ülkesi
 22. Kar
 23. Uyku
 24. WILw Reading Software Architecture: Cohesion
 25. Kutsal
 26. Ocak 2021
 27. Sustainable Productivity: Sleep
 28. Loto
 29. Mama
 30. Grom
 31. Aralıklı Oruç
 32. Sustainable Productivity: Habits
 33. Buzdolabı
 34. Son Tüketim Tarihi
 35. T-Bone
 36. Pazar
 37. Evlilik
 38. Sustainable Productivity: Interruptions
 39. Öncelikler
 40. Yollar Kuru
 41. Dedi Bade
 42. Sustainable Productivity: Stress
 43. Delaware Eyalet Vergisi

Grit Machine, Inc.

İlk ödemeni al

Geçen yılla aynı, biliyorum. Fakat 2020’de bir şekilde hayatta kalabildiğimiz için bile şanslı olduğumuzu düşünüyorum. O yüzden bu yıldan devam.

Henüz tamamlanmadı.

Kod(*)!