Kategoriler
Astro Hayat

Geriatri

Köpeğimiz Astro geçen Kasım’da 10 yaşını devirdi. İlk karşılaştığımız an beynime kazınmış. Dolandırıcı bir veteriner, sahiplendirme adı altında beagle satıyormuş. Bilmeden gittik, kucağımıza 45 günlük dediği bir Golden yavrusu bırakmıştı. Şerefsizle bayağı bir sürtüşmüştük de, o arada olan olmuş, hayatımızı değiştirecek bir can sahibi olmuştuk.

Daha o zamandan Astro’nun sorunlu bir hayatı olacağı belliymiş. Kendine veteriner diyen o hıyar, Astro’yu meğer erkenden sütten kesmiş. Astro gençlik hastalığına yakalanmış. Asıl veterinerimiz yaşama şansının %5 olduğunu söyledi de, doğru tedavi ve Tuğçe’nin yoğun çabası sayesinde hayata tutundu. Bacakları çarpıktı, iyileşti. Gözünde doğumdan kalma et parçası var, dayandı. Böbreği iflas etti, ameliyat oldu. Ankara’da başlayan ve belki de çok erken bitecek olan hayatı, Berlin’de inatla devam ediyor.

Şu aralar yaşadığı gastrointestinal problemlerden dolayı araştırma yaparken, Astro’nun artık yaşlı olarak sınıflandırılmadığı öğrendim. 7 yaşına kadar yetişkin sayılan Astro, 7-10 arasında yaşlı (senior) sayılıyorken, artık geriatrik dönemine girmiş. Tek böbreğe ve onca probleme rağmen genel görünümü halen çok iyi. Umarım onu ilk aldığımızdaki gibi şimdi de hayata sıkı sıkı tutunmasını bilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: