Kategoriler
Almanya Hayat

Geri dönüşüm

Almanya’ya taşınırken beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri çevreye daha duyarlı yaşayabilecek olmaktı. Bunun da günlük olarak en gözle görünür kısmı çöpler ve dolayısıyla da geri dönüşüm. Farklı çöp tipleri için farklı çöp kutuları alırken ve bunları evin farklı yerlerine yerleştirirken dahi çok heyecanlıydım. Kutuları renklerle de kodladım ki iyice kafamıza kazınsın.

Hala da heyecanlıyım gerçi; fakat geri dönüşüme özen göstermeyen bir kitle var ve bu durum benim ciddi sinirimi bozuyor. Ben organik atık konteynırına plastik girmediği için ona özel kağıt taşıyıcı kullanırken içerde yağlı pizza kutusu görünce deliriyorum. Geri dönüştürülebilir plastik şişe ya da metal konserveleri ev çöpüne değil de sarı kutuya atabilmek için içindekilerden arındırırken başkalarının sarı kutuya (plastik ve metal atık) yemek artığı atması kafayı yememe sebep oluyor.

E hani ben Almanya’ya göçmüştüm? Türkiye’de beni delirten şeylerin başında zaten kuralsızlık, kurallara uymama ve bu kuralların denetlenmemesi gelmiyor muydu? Bu kültüre kavuşabilmek için sular seller gibi Almanca öğrenip daha az kozmopolit bir yerde mi yaşamam gerekiyor?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: