Kategoriler
Tarifler Yemek

Erkekten Pilav Tarifi

Her bekar erkek en azından kendine yetecek kadar yemek yapabilmeli. Biz mühendisler için aslında ortada iyi bir tarif varsa yemek yapmak oldukça kolay. Ben bekar değilim ama yine de geçen günlerde pilav yapmayı öğrendim. Sürekli ordan burdan tarif bulup buluşturmamak için de Portakal Ağacı‘ndan alıp biraz değiştirerek uyguladığım tarifimi yazıyorum. Her ne kadar sevgilimin biraz daha sulu/lapa pilavını daha çok sevsem de benim yaptığım tarifle pilav bayağı diri oldu. Pilavın dirisi iyi olurmuş, öyle diyorlar. Yine de sevgilimin pilavını değişmem. 🙂

2 kişi için:

Süre: ~60 dk.

1 su bardağı pirinç (180-200 ml arası – yasemin kokulu pirinç güzel oluyor)
1/2 küçük çay bardağı tel şehriye
1 yemek kaşığı dolusu tereyağı
1.5 su bardağı kaynamış su (270-300 ml arası)
1/2 tatlı kaşığı tuz

Tercihen yayvan, kapaklı teflon bir tava
Malzemeleri tavada karıştırabilmek için tahta ya da teflon spatula
Tercihen suyu hızlıca kaynatmak için elektrikli kettle
Sonradan pilavın nemini almak için havlu peçete

Tarif:

Öncelikle pirinçleri bir kaba koyup, en az üzerini örtecek kadar normal sıcaklıkta (ne soğuk, ne sıcak) su koyuyoruz. Piriçlerin suda çökelmelerini sağlamak için suda yüzen pirinçlere parmağınızla pıt pıt dokunabilirsiniz. Yarım saat böyle bekleteceğiz. Yani sürenin yarısını buraya kadar harcadık. Süre bittikten sonra pirinçlerin suyunu süzüyoruz. Tekrar bi sulayıp yıkıyoruz ve tekrar süzüyoruz. Beklesinler şimdi onlar.

Soğuk tavaya şehriyeleri koyup ocağı en kısık ateşte açıyoruz. Şehriyeleri sürekli olarak spatulayla çeviriyoruz ki yanmasınlar. Pembeleştiklerini göreceksiniz, kokusu da çıkmaya başlar zaten. Yanma derecesine gelmeden ocağı kapatıp tavayı soğuk bir ocağın üstüne alıyoruz. Bunu yapma amacımız, birazdan tereyağını eklediğimizde yağın yanmasını engellemek.

Tavanın 3-4 dk. soğumasını beklerken arada şehriyeleri yine karıştırıyoruz. Süre geçtikten sonra tekrar kısık ateşte ocağı yakıp, tereyağının hepsini ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Yağla şehriyeleri iyice karıştırıyoruz. Şehriyeler yağın üstüne yapışacak ama iyi karıştırırsak sıkıntı yok. Tüm şehriyeler yağdan nasibini alsın. O sırada suyu da kaynatmaya başlayalım ki hazır olsun. Burda dikkat etmemiz gereken şey kettle’a 1.5 su bardağı su koyup öyle kaynatmak değil. Suyun buharlaştığını unutmamak lazım. Yani önce bolca suyu kaynatacağız, kaynadıktan sonra ölçüm yapacağız.

Tereyağı iyice eridikten sonra süzülmüş pirinçleri hızlı bir şekilde tavaya döküyoruz. Karıştırmaya devam. Pirinçler yağın da etkisiyle bir süre sonra parıl parıl olacaklar. Bu nokta biraz bizim gözümüzün ayarına kalmış. Parladıklarını gördükten sonra kaynamış suyu ekliyoruz, tuzumuzu atıp şöyle bir karıştırıyoruz. Sonra da malzemeyi iyice tavaya yayıp kapağını kapatıyoruz.

Artık iş suyun emilmesine ve buharlaşmasına kaldı. Suyu tam olarak kaç dakikada bitiyor ölçmek biraz zor. O nedenle arada takip etmek lazım. Yalnız kapağı çok açıp kapatmak iyi değil, pirincin emeceği su buhar halinde tavadan kaçarsa pek hoş olmaz.

Suyu biten pilavımız artık pilav oldu sayılır. Biraz (~10 dk.) dinlenmesi gerek. Tavanın üstüne havlu peçeteleri koyup kapağı öyle kapatıyoruz ki pilavın ısısından buharlaşan su kapakta nemlenip tekrar pilava damlamasın. Peçeteler emsin. Dinlendikten sonra pilav servise hazır.

Şu tarifi başka yerler 5 satırda yazıyor ama ben biraz detaycıyımdır. Bu şekilde uygulayınca güzel oldu. Hatırlamama da yardımcı olacak artık. 🙂

“Erkekten Pilav Tarifi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: