Kategoriler
Tarifler Yemek

Erkekten Egg and Bacon Tarifi

Son yazımdan bu yana bir ayı aşkın zaman geçmiş, bunun sebebi Şubat ortasındaki Amsterdam gezimiz (ki bu da başka bir yazının konusu) ve okulumun açılmasıyla birlikte içerisine girdiğim yoğun dönem. Artık ayağım da alıştığına göre yazılarıma kaldığım yerden devam edebilirim. 🙂

Bacon’ı ilk kez 2011 yazında interrail ile Avrupa’yı gezerken tatmış ve çok beğenmiştim. Türkiye’de istediğim zaman bulabilmeme rağmen fiyatından dolayı henüz burda almış değilim. Hazır Amsterdam’a gitmişken o çok özlediğim süpermarket Albert Heijn’a da bolca uğradım ve bir paketini orda tüketmek, üç paketini de Ankara’ya getirmek üzere 150 gramı 2.50 eurodan bacon almayı ihmal etmedim. Şu an elimdekilerin son tüketim tarihi 11 mart ve henüz bir süre bana yurtdışı yolu gözükmediğinden, canımın bacon çekmesi durumunda burdaki kilosu 80 lira olan ürünlere kalmış durumdayım. Merak edenler ve paraya kıymak isteyenler, Bilkent Real’de ve Ankamall 5M Migros’ta domuz ürünleri (bacon, ham ve türevleri) bulunuyor.

2 kişi için:

Süre: ~10 dk.

10 dilim bacon
4 yumurta
2 dilim tost ekmeği

1 adet genişçe yanmaz yapışmaz (teflon, seramik vs.) tava 🙂
Güzelinden bir maşa (baconları çevirmek için kullanacağız)

Tarif:

Telegraph’ın 2010’da yayınladığı, burdan ulaşabileceğiniz bir makaleye göre, yüksek yağ oranına sahip bacon ve yumurtalı bir kahvaltı oldukça sağlıklı. Yüksek yağ oranı dışında bacon ayrıca oldukça tuzlu bir besin. Her ne kadar yumurta ve ekmekle yendiği zaman tuz tadı biraz azalsa da tamamen kaybolmuyor. Eğer tuzunu almak istiyorsanız, bacon dilimlerini uygun bir şekilde derin bir kaba yerleştirin, kabı soğuk suyla doldurup en az 2-3 saat bekletmek üzere buzdolabına koyun. Ben 12 saatten fazla beklettiğimde baconın yapısında hiçbir bozulma olmamıştı. Yani eğer sabah yemeyi düşünüyorsanız akşamdan koyabilirsiniz.

Aslında tarifinde pek bir şey yok, Tuğçe’ye egg and bacon tarifi yazacağımı söylediğimde benle bayağı dalga geçti. 🙂 Ama olsun, en azından bir iki tüyo vermiş olacağımı düşündüm. Bundan sonrası çok basit. Öncelikle tavayı kızdırarak yeterli sıcaklığa getiriyoruz – bunun sebebi baconları koyduğumuzda hızlıca çekmelerini sağlamak. Tavayı kızdırdıktan sonra baconları koyuyoruz. Kısa bir süre sonra baconlar çekecek ve yumurtalar için yer açılmış olacak. 🙂 Hemen sonrasında da yumurtaları ekliyoruz. Baconları ara sıra çeviriyoruz ki her iki tarafı da güzelce kızarsın. Niye kızarsın diyorum? Çünkü kendi yağında adeta kızarıyorlar. Onlar kızarırken yumurtaların da altlarını kontrol ediyoruz ki yanmasınlar. Burada verebileceğim bir tüyo şu: Bazı baconları yumurtanın beyazının hemen üzerine yerleştirerek farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz. Sonrasında zaten baconları yumurta ile birlikte yiyeceksiniz fakat iç içe geçtiklerinde size hazır bir parça çıkmış oluyor.

Tavadayken şu şekilde görünüyorlar:

Egg and Bacon

 

Tabakta ise şu şekilde: 🙂

Egg and Bacon

 

Bir de not düşelim. Domuz ürünleri tüketmeyenler için sanırım son zamanlarda Dana Bacon diye bir ürün çıkmış. Ben henüz görmedim ama Bigos’ta bir hamburgerin içinde yedim – yağsızdı, ama güzeldi. Meraklıları arayıp bulursa bana da haber verebilir. 🙂

“Erkekten Egg and Bacon Tarifi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: