Kategoriler
Almanya Hayat

Ehliyet

Dün ilk defa Bürgeramt’a gittim. Almanya’ya geleli 15 ayı geçti ve ben hala Türk ehliyetimi Alman ehliyetine çeviremedim. Geçen Eylül ayında bir sürücü kursuna kaydolmuş, Ekim sonunda da ilkyardım kursu ile göz testini tamamlamıştım. Fakat sonrasında işlemleri başlatmak için Bürgeramt randevusu almam gerekiyordu. Bir türlü boş yer bulamadım. Zaten Bürgeramt’ta Almanca konuşmadığın zaman problem yaşadığına dair bir ton şey okumuştum. Ben de Red Tape Translation adlı bir kurumu kullanarak benimle Bürgeramt’a gelecek (saati 75 Euro’ya) bir çevirmen buldum. Randevuyu da (15 Euro ek ücrete) onlar ayarladı.

Bürgeramt’ta randevu saatini beklerken çevirmenim Kim ile muhabbet etme şansım oldu. ABD’liymiş ve kendi ehliyetini Teksas’tan almış. ABD’nin birçok eyaletinin ehliyeti burda sınavsız bir şekilde Alman ehliyetine çevrilebiliyor. Bana ehliyetini nasıl aldığını anlattığında hem şaşırdım, hem de kurumlara olan güvenin ne anlam ifade edebileceğini bir kere daha anladım.

Ehliyet almak için başvurduğu zaman Teksas’ın bir uygulaması varmış. Eğer ebeveyni Kim’e araba kullanmayı öğretmek isterse bunu sürücü kursu yerine yapabiliyormuş. Kim’in babasına eğitim için bir kitap vermişler, “6 ay sonra gel,” demişler. Kim’le babası ilk derslerini yapmış, sonra kitabı da dersleri de komple unutmuşlar. Aradan 6 ay geçmiş. Ehliyeti hatırlamışlar. İlgili kuruma gitmişler, formları imzalamışlar ve ehliyeti almışlar. Burda Teksas’ın vatandaşına güvenmesi ve kaynak transferi yapması çok hoşuma gitti. Sonuçta hangi ebeveyn çocuğunun sorumsuzca araba kullanmasını ister ki? Bunun üstüne de eyalet, sürücü eğitmenine de gerek kalmadan ehliyet dağıtabilme şansına sahip olmuş. Bu arada Kim’le aynı yaştayız. Teksas artık bu yöntemi kullanmıyormuş ama belli ki o kadar da eski bir yöntem değil.

Tüm bunlardan öte, Almanya da adı ABD olduğu için, belli başlı kuralları ve operasyonları oturttuğu için bu ehliyeti kabul ediyor. Biz de ehliyetimizi Türkiye’den, kuralsızlığın başı çektiği, her gün bir operasyonun yapılma biçiminin değiştiği bir ülkeden aldığımız için mecburen tekrar sınava girmek zorunda kalıyoruz. Üstelik pratik sınavı da Almanca almamız gerekiyor. Neyse ki sıfırdan ders aldırmıyorlar tabii, bu da bir şeydir.

Not: Randevu hızlı ve sorunsuz geçti. 4-6 hafta içinde evime yollayacakları belgelerle Dekra’da teorik ve pratik sınavlara girebileceğim. Bu yılki hedeflerim için önemli bir adım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: