Kategoriler
Şirket

Delaware Eyalet Vergisi

Az önce Grit Machine için Delaware eyalet vergisini ödedim. Delaware’de kayıtlı tüm şirketlerin her yıl ödemesi gerekiyor. 1 Mart son gün. Her ne kadar havaya para veriyor olduğumu düşünsem de, yasal haraçlara alışık olduğum için çok koymuyor. Yıllık $400 vergi, $50 da işlem ücreti alıyorlar. İkisi de ayrı saçma gelse de yapacak bir şey yok. Bankaya ödediğim aylık $25 ücreti ve yıllık federal gelir vergisine harcadığım parayı da sayarsak, Delaware kayıtlı ve henüz geliri olmayan şirketimi açık tutmak için yıllık $1000 para harcıyorum.

Bu vergiyi ilk defa geçen yıl ödemiştim. Vergi bildirimi gelince çok temiz bir küfür bastığımı ve ne bok yiyeceğimi bilemediğimi hatırlıyorum. 85 bin dolar küsür bir meblağ borç çıkarmışlardı. Hemen İlker’e sordum da, sağ olsun, işin arkasında başka bir iş olduğunu söyledi de rahatladım. Gittim Stripe Atlas’ın dökümanlarını okudum. Meğer Delaware vergiyi hesaplamak için iki farklı yöntem kullanıyormuş. Bunlardan ucuz olanını kullanabiliyormuşuz. Şirkette 10 milyon hisse var. Stripe Atlas programında bu miktar otomatik geliyordu, ben de kurcalamadım. Bu kadar çok borç çıkmasının sebebi, ilk bildirimin hisse başına fiyatlandırılarak yapılmasıymış.

Neyse 2020’nin vergisini de ödedik. Sırada Nisan ayında federal gelir vergisi var. Olmayan gelirim için defter tutturup mali yılı kapatacağım. Bunun için de ajansın birine güzelce bir ödeme yapacağım ki işleri benim yerime halletsin. Bence sırf bu tarz şirketlerin işlerini yaparak ekmek yiyen bir güruh var. Üstelik hafta sonu dahil çalışıyorlar. Amerikancılık. Neyse. Ben şirketi kurduğuma pişman değilim. Gelir elbet gelir. Zamanı geldiğinde anında ödeme almaya başlayabilecek olma fikri benim için yeterli bir sebep.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: